iczytam - Portal najmłodszych czytelników
Zaloguj się | Zarejestruj się

Mali, mili przyjaciele

Hanna Milewska - Alminka we śnie
czyta: Anna Bojara

Franciszka Arnsztajnowa - Duszki
czyta: Monika Kwiatkowska

Franciszka Arnsztajnowa - Bajka o niedźwiedziach, niedźwiedziątku i o małym, złotowłosym dziewczątku
czyta: Monika Kwiatkowska

Helena Bechlerowa - Zajączek z rozbitego lusterka
czyta: Joanna Pach

Ewa Szelburg-Zarembina - Wesołe historie
czyta: Anna Bojara

Ewa Szelburg-Zarembina - A czy znasz ty bajkę
czyta: Anna Bojara


czas nagrania: 01:20:21
format dźwięku: mp3

Cena: 15.00 PLN
Hanna Milewska: Alminka we śnie
W przypadku tej książki, najpierw były rysunki, potem dopiero – tekst, zainspirowany obrazami: smutny chłopiec, miś, tajemnicza dziewczynka, zima, choinka…  Dlaczego bohaterka nosi imię „Alminka”? To dodatkowa zagadka dla Czytelników opowieści, która powstała specjalnie dla portalu iCzytam.

Franciszka Arnsztajnowa: Duszki

Zbiór wierszy Duszki ukazał się w Lublinie w 1932 roku, z kolorowymi ilustracjami Jana Samuela Miklaszewskiego.

Franciszka Arnsztajnowa: Bajka o niedźwiedziach, niedźwiedziątku i o małym złotowłosym  dziewczątku

Utwór oparty jest na motywach rosyjskiej bajki ludowej, a po raz pierwszy ukazał się w 1926 roku, w redagowanym przez Arnsztajnową „Dodatku dla dzieci” w gazecie „Ziemia Lubelska”.

Helena Bechlerowa: Zajączek z rozbitego lusterka
Opowiadanie Heleny Bechlerowej Zajączek z rozbitego lusterka ukazało się w roku 1961 nakładem „Naszej Księgarni”.

Ewa Szelburg-Zarembina: Wesołe historie
Wesołe historie ukazały się po raz pierwszy w roku 1928, sześć lat po literackim debiucie Szelburg-Zarembiny.

Ewa Szelburg-Zarembina: A czy znasz ty bajkę…

Zbiór kilkunastu utworów dla dzieci wybranych z różnych tomów wierszy Szelburg-Zarembiny.

Franciszka Arnsztajnowa


Franciszka Arnsztajnowa (1865-1942) – polska poetka, publicystka i tłumaczka pochodzenia żydowskiego. Działaczka patriotyczna i społeczna związana z Lublinem, a od 1934 – z Warszawą. Przyjaciółka i współpracowniczka Józefa Czechowicza; wspólnie z nim założyła Lubelski Związek Literatów i wydała tom wierszy Stare kamienie. Opublikowała m.in. zbiory poezji Archanioł jutra i Odloty oraz utwory dla dzieci.  Zginęła w getcie warszawskim lub w obozie zagłady w Treblince.
Hanna Milewska


Hanna Milewska Hanna Milewska – publicystka, tłumaczka, historyk literatury. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Krytyk muzyczny miesięcznika „Hi-Fi i Muzyka”; zajmuje się też krytyką literacką i filmową (publikacje m.in. w „Odrze”, „Twórczości”, „Toposie”, „Kinie”). Autorka szeregu artykułów naukowych o związkach literatury i muzyki. Opowiadanie Alminka we śnie jest jej debiutem literackim.

Ewa Szelburg-ZarembinaEwa Szelburg-Zarembina (1899-1986) – polska poetka, autorka powieści i dramatów, eseistka. Absolwentka polonistyki i pedagogiki  na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uczestniczka akcji tajnego nauczania podczas okupacji. Z jej inicjatywy rozpoczęto zbiórkę pieniędzy na Centrum Zdrowia Dziecka. Opublikowała m.in. cykl powieściowy Rzeka kłamstwa. Największą popularność przyniosły jej utwory dla dzieci (Za siedmioma górami, Idzie niebo ciemną nocą, Przez różową szybkę).

Helena Bechlerowa


Helena Bechlerowa (1908-95) – polska pisarka specjalizująca się w literaturze dziecięcej, tłumaczka, nauczycielka, redaktorka czasopism dziecięcych i Wydawnictwa „Nasza Księgarnia”. Podczas okupacji uczestniczyła w akcji tajnego nauczania. Opublikowała m.in. zbiory wierszy W konwaliowej gospodzie i Zielone jeże, opowiadanie O żabkach w czerwonych czapkach oraz powieść Zima z białym niedźwiedziem.


Anna Bojara


Anna BojaraAnna Bojara (ur. 1981) – polska aktorka filmowa, teatralna i dubbingowa. Absolwentka Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich. Występuje w filmach fabularnych (Superprodukcja), serialach TV (M jak miłość), a także w teatrach (Teatr Dramatyczny w Płocku, Teatr na Woli w Warszawie. Współpracuje z zespołami muzycznymi jako instrumentalistka (gra na pile).

 

 


 


Joanna Pach


Joanna Pach-Żbikowska (ur. 1980) - polska aktorka filmowa, teatralna, radiowa i dubbingowa. Występuje w serialach TV (Na dobre i na złe, Pensjonat pod Różą). Występuje też gościnnie w stołecznych teatrach (Teatrze Ochoty, Teatr 6 Piętro) i w powieści radiowej Matysiakowie. Ma na koncie kilkadziesiąt ról dubbingowych.

ISBN: 978-83-63867-06-5
Wydawnictwo: Festina Lente 2012

Informujemy, że używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celu jak najlepszego dopasowania zawartości strony do potrzeb Użytkowników. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej Polityce Prywatności.
[OK, rozumiem]