iczytam - Portal najmłodszych czytelników
Zaloguj się | Zarejestruj się


Afiliacyjny Program Partnerski

Siedem sowich piór

Katarzyna Ryrych
wybierz format
  • iBook
  • Online

Choroba, nieznośna przyjaciółka

     Literatura dla dzieci nieczęsto podejmuje temat choroby małego bohatera. Takie powieści jak „Bracia Lwie serce” Astrid Lindgren czy „Oskar i Pani Róża” Oskara Emmanuela Schmidta to wyjątki, dziś już klasyczne pozycje.
     Powieścią Siedem sowich piór Katarzyna Ryrych stara się wypełnić lukę we współczesnej literaturze polskiej. Autorka nie ukrywa, że wiele zawdzięcza przywołanym powyżej utworom. Te dwie książki dostaje Wojtek, kiedy z nowotworem kolana ląduje w szpitalu. Domyśla się, że lektura ma go przygotować do operacji, bólu, długiego leczenia, leżenia w łóżku, a może nawet - odejścia. Dokąd?
     Wojtek spotkał się już ze śmiercią. W parku pochował pieska, Miśka, przejechanego przez samochód. Dziadek opowiadał mu o krainie za Tęczowym Mostem, do której wszyscy trafią. Nie trzeba się tego bać, przecież Wojtek na pewno chciałby znów spotkać się z Miśkiem. I przecież nie tylko jemu trafiła się ciężka choroba. W sali są cztery łóżka i Wojtek wie, że niektórzy z jego kolegów-pacjentów nigdy nie wrócą do domu.
     Podtytuł powieści brzmi Pamiętnik mojej choroby. Dziesięcioletni Wojtek jest narratorem. Jego oczami oglądamy dwa światy: monotonną, przygnębiającą rzeczywistość szpitala oraz świat snów, fantazji. W wyobraźni Wojtek rozmawia z mądrą sową i fruwa w przestworzach, uczepiony jej grzbietu.
     Chłopiec sam zauważa, że zmienia się pod wpływem choroby. Dojrzewa, uczy się cierpliwości, tolerancji dla ludzkich słabości. Cieszy się z najprostszych rzeczy. Ma szczęście, że otaczają go życzliwi ludzie – lekarze, pielęgniarki, psychologowie, wolontariusze i inni pacjenci.
     Powieść napisana jest żywym językiem, jakim na co dzień mówią dzieci w wieku dziesięciu-dwunastu lat. Siedem sowich piór pomoże im przetrwać własną chorobę i zrozumieć chorych rówieśników.

Katarzyna Ryrych

Katarzyna RyrychKatarzyna Ryrych (ur. 1959) – absolwentka anglistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim; pisarka i malarka. Debiutowała tomem wierszy Zbiór piosenki szalonej (1981). Opublikowała autobiograficzną Sagę rodzinną ze Smirnoffem w tle.  Tworzy też dla dzieci, m.in.: Siedem sowich piór (w 2008 nominacja do nagrody „Książka Roku” polskiej sekcji IBBY), Wyspa mojej siostry (I nagroda w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, 2011), Łopianowe pole (wyróżnienie w tymże konkursie).





Irena Tyl

Irena Szymczykiewicz-Tyl – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Występowała w krakowskim Teatrze STU, w stołecznym teatrze Komedia i w telewizyjnym Kabarecie Olgi Lipińskiej (1994-2005). Laureatka Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu i Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (1990). Zajmuje się też rękodziełem artystycznym – wyrobem ręcznie malowanych manekinów.


ISBN AUDIOBOOK: 978-83-63334-52-9
ISBN E-BOOK: 978-83-7904-017-9
Autor: Katarzyna Ryrych
Wydawnictwo audiobook: Kartalia
Wydawnictwo e-book: Festina Lente
Rok wydania audiobook: 2011
Rok wydania e-book: 2012


Wprowadź kod:


Wprowadź kod:

Dofinansowano ze środków Programu Dziedzictwo Cyfrowe

Informujemy, że używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celu jak najlepszego dopasowania zawartości strony do potrzeb Użytkowników. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej Polityce Prywatności.
[OK, rozumiem]