Żyjątko, Biedajstwo i Ci inni
Stanisław Grochowiak
wybierz format
Baśń wyrafinowana
Podtytuł książki brzmi: „Zabawa literacka przeznaczona w zasadzie dla dzieci”. Dzieci są głównym adresatem opowieści i zapewne z ochotą zanurkują w nieco zwariowany, ale przyjazny świat, a potem zasypią dorosłych pytaniami, aby pojąć finezję gier językowych autora.Stanisław Grochowiak (1934-76), jako ojciec licznej gromadki dzieci, pisywał dla swojej trzódki baśniowe opowiastki na dobranoc. Równocześnie, w konsultacji z pisarzem, powstawały ilustracje Marii Sołtyk. Dopełnieniem starannej szaty graficznej jest płyta z tekstem czytanym przez Artura Barcisia – wspaniale naśladującego głosy wszystkich bohaterów.
To baśń nawiązująca do najlepszych tradycji literatury dziecięcej – Andersena, Tuwima, Brzechwy. Fantazja Grochowiaka znosi granice między światem ludzi, zwierząt, roślin i rzeczy martwych. Krąg współczesnych spraw (jak kolejka w banku) i przedmiotów codziennego użytku (zegar, talerze) przenika się w wyobraźni autora ze światem przyrody i działań cudownych postaci, tworząc magiczne uniwersum.
W baśniowej narracji Grochowiak ma pole do popisu dla swojej inwencji lingwistycznej. Wymyśla osobom i zjawiskom imiona, które ich charakteryzują, a zarazem uruchamiają wrażliwość językową czytelnika i skłaniają do odszyfrowania mechanizmu, za pomocą którego utworzono dany neologizm, jak np. „Takwidać” i „Bardzojapanią przepraszam”.
Warstwa aluzji czysto literackich – do tytułów (Stary człowiek i morze), bohaterów (Balladyna) i motywów (Palic ze Ślubu Gombrowicza) będzie zrozumiała tylko dla dorosłych czytelników, co potwierdza tezę, że Żyjątko, Biedajstwo i Ci inni to baśń dla wszystkich dzieci i tych, co kiedyś byli dziećmi. Jak zauważa Grochowiak: „O, przyjaźń dzieci i artystów wynika właśnie z prawdziwego widzenia świata”.
Stanisław Grochowiak
Stanisław Grochowiak (1934-1976) – poeta, dramaturg, powieściopisarz i publicysta; czołowy przedstawiciel tzw. Pokolenia „Współczesności”. Tom Ballada rycerska (1956) to jeden z najgłośniejszych powojennych debiutów poetyckich. Wydał m.in. zbiory wierszy Menuet z pogrzebaczem i Haiku-Images, poemat Totentanz in Polen, dramat Chłopcy i powieść Trismus. Do liryki Grochowiaka przylgnęło określenie „turpizm” ( wielbienie brzydoty), natomiast jego opowiadania dla dzieci cechują fantazja i poczucie humoru.Maria Sołtyk-Koc
Maria Sołtyk-Koc (ur. 1935) – absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej oraz Studium Podyplomowego na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uprawia malarstwo olejne, pastelowe, akwarelowe i gwasze. Laureatka m.in. wyróżnienia za zestaw ilustracji do wystawy „Pro Bolonia” z 2000 roku. Ilustruje też książki dla dzieci i podręczniki.Artur Barciś
Artur Barciś (ur. 1956) – aktor teatralny, filmowy, telewizyjny, estradowy i dubbingowy; reżyser teatralny. Występował w teatrach stołecznych – Na Targówku, Narodowym, Ateneum. Popularność zyskał dzięki rolom w filmach (Znachor w reż. Hoffmana, Braciszek Barańskiego), i serialach TV (Dekalog, Miodowe lata, Ranczo), a także interpretacjom piosenki aktorskiej (m.in. songi Brechta, ballady Wysockiego, piosenki Kofty).
ISBN AUDIOBOOK: 978-83-63334-68-0
ISBN E-BOOK: 978-83-7904-045-2
Autor: Stanisław Grochowiak
Wydawnictwo audiobook: Festina Lente
Wydawnictwo e-book: Festina Lente
Rok wydania audiobook: 2012
Rok wydania e-book: 2012
ISBN E-BOOK: 978-83-7904-045-2
Autor: Stanisław Grochowiak
Wydawnictwo audiobook: Festina Lente
Wydawnictwo e-book: Festina Lente
Rok wydania audiobook: 2012
Rok wydania e-book: 2012