iczytam - Portal najmłodszych czytelników
Zaloguj się | Zarejestruj się



Afiliacyjny Program Partnerski

Dla dzieci od 9 lat

Młynek do kawy

Konstanty Ildefons Gałczyński, Młynek do kawy

Konstanty Ildefons Gałczyński niejeden wiersz poświęcił zwykłym przedmiotom i sytuacjom. Młynek do kawy, w dodatku – zepsuty młynek, stał się tytułowym bohaterem krótkiej powieści dla dzieci. Wartki wątek przygodowo-fantastyczny służy  zilustrowaniu szlachetnego hasła: tylko dzieci mogą zapewnić światu  spokojną przyszłość.

wiecej informacji

Prawdziwy Przyjaciel

Oscar Wilde, Prawdziwy Przyjaciel

Nowa odsłona znanej baśni Oscara Wilde’a.  Pomysłowa oprawa graficzna Marty Pokorskiej. Czy łatwo jest znaleźć prawdziwego przyjaciela?



wiecej informacji

Prawdziwy przyjaciel - wersja angielska

Oscar Wilde, Prawdziwy przyjaciel - wersja angielska

Nowa odsłona znanej baśni Oscara Wilde’a.  Pomysłowa oprawa graficzna Marty Pokorskiej. Czy łatwo jest znaleźć prawdziwego przyjaciela?



wiecej informacji

Katarynka

Bolesław Prus, Katarynka

Od lat obecna w spisie lektur szkolnych Katarynka traktowana jest jako ilustracja programu pozytywistów polskich  – oto zamożny emerytowany adwokat zostaje filantropem, finansując leczenie chorego dziecka. Ale nowela Prusa jest także wzruszającą opowieścią o przemianie zgorzkniałego, oschłego  starca pod wpływem kontaktu z ludzkim nieszczęściem. Katalizatorem tej przemiany jest muzyka tytułowej katarynki

wiecej informacji

Na Olimpie

Henryk Sienkiewicz, Na Olimpie

Ta baśń wyrasta z zainteresowań Sienkiewicza dziejami starożytnymi (co zaowocowało powstaniem najsłynniejszej powieści pisarza – Quo vadis). W fantazja autora spotykają się bogowie antycznej Grecji i apostołowie – Piotr i Paweł, którzy głoszą prawdy nowej religii – chrześcijaństwa.

wiecej informacji

Przygody Sindbada Żeglarza

Bolesław Leśmian, Przygody Sindbada Żeglarza

Baśnie z Księgi tysiąca i jednej nocy zainspirowały Bolesława Leśmiana do napisania własnej wersji przygód jednego z bohaterów arabskich baśni – Sindbada Żeglarza. Oprócz fascynująco nieprawdopodobnych historii, wyobraźnia autora stworzyła szereg niezapomnianych postaci, w tym Wuja Tarabuka – uroczego poety pozbawionego talentu.

wiecej informacji

Czego po świecie szukał smutek

Eliza Orzeszkowa, Czego po świecie szukał smutek

Orzeszkowa w swojej baśni zastosowała wielką personifikację – bohaterami  utworu uczyniła cechy charakteru i emocje ludzkie. Wesołość, Prawość, Pracowitość, Mądrość i Dobroć muszą stawić czoło Smutkowi, który okazuje się bardzo upartym i przebiegłym przeciwnikiem.

wiecej informacji

Siedem sowich piór

Katarzyna Ryrych, Siedem sowich piór

Choroba, nieznośna przyjaciółka

Literatura dla dzieci nieczęsto podejmuje temat choroby małego bohatera. Takie powieści jak „Bracia Lwie serce” Astrid Lindgren czy „Oskar i Pani Róża” Oskara Emmanuela Schmidta to wyjątki, dziś już klasyczne pozycje.

wiecej informacji

Dwie łąki

Henryk Sienkiewicz, Dwie łąki

Piękna baśń zainspirowana mitologią indyjską. Pojawiają się w niej bóstwa hinduizmu – Brahma, Wisznu i Sziwa. Napisana prostym językiem powieść o stworzeniu życia i śmierci, miłości i pracy skłoni młodych czytelników do  porównań z biblijnym opisem stworzenia świata.


wiecej informacji

O rycerzu miłującym

Eliza Orzeszkowa, O rycerzu miłującym

Tytułowy rycerz jest nie tylko mądry i silny, lecz także dobry. To tajemniczy bohater, który zjawia się nagle tam, gdzie trzeba pomóc ludziom. Niesie pomoc bezinteresownie i z radością.


wiecej informacji

  1    2  
Dofinansowano ze środków Programu Dziedzictwo Cyfrowe

Informujemy, że używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celu jak najlepszego dopasowania zawartości strony do potrzeb Użytkowników. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej Polityce Prywatności.
[OK, rozumiem]