iczytam - Portal najmłodszych czytelników
Zaloguj się | Zarejestruj się

Trzy baśnie polskie

Józef Ignacy Kraszewski - Kwiat Paproci
czyta: Jarosław Kopaczewski

Antonina Domańska - Trzy siostry
czyta: Piotr Kazimierczak

Artur Oppman - Bazyliszek
czyta: Andrzej Niemirski


czas nagrania: 01:31:35
format dźwięku: mp3

Cena: 15.00 PLN
Józef Ignacy Kraszewski: Kwiat paproci
O niezwykłej mocy kwiatu paproci, zakwitającego tylko raz w roku, pisali m.in. bracia Grimm., Kraszewski nadał swojej wersji opowieści koloryt staropolski.

Antonina Domańska: Trzy siostry
Baśń, inspirowana podaniem ludowym, pochodzi ze znanego zbioru Domańskiej Przy kominku. Opowieści fantastyczne dla młodzieży (Kraków 1911).

Artur Oppman: Bazyliszek
Bazyliszek ukazał się w roku 1925 w zbiorze Legendy warszawskie nakładem Księgarni Św. Wojciecha.

Artur Oppman


Artur Oppman (pseudonim Or-Ot; 1867-1931) – polski poeta, prozaik, publicysta, redaktor; przedstawiciel literatury okresu Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego. Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej 1920. W swojej twórczości akcentował tematykę patriotyczną – miłość do ojczystego kraju (tomy wierszy Śpiewy historyczne, Służba poety) i do rodzimego miasta – Warszawy (zbiór wierszy Ze Starego Miasta).  Do dzieci (ale nie tylko) adresowany był cykl Legend warszawskich, do dziś chętnie czytanych.

Artur Oppman


Artur Oppman

Józef Ignacy Kraszewski


Józef Ignacy Kraszewski (pseudonimy: Bogdan Bolesławita, Kaniowa; 1812-1827) – polski prozaik, poeta, dramaturg, publicysta, historyk, wydawca, działacz społeczny. Uważany za polskiego rekordzistę pod względem liczby napisanych i wydanych książek (ponad 200 powieści, w sumie ok. 600 tomów). Zasłynął jako autor powieści historycznych, które w czasach zaborów uczyły Polaków historii ojczyzny, od czasów słowiańskich aż po wiek XIX. Najbardziej znane powieści: Stara baśń, Chata za wsią, Hrabina Cosel.

Antonina Domańska


Beata BiałyAntonina Domańska (1853-1917) – polska pisarka, autorka powieści, opowiadań, baśni. Tworzyła przede wszystkim dla dzieci, w literackiej formie przedstawiając wiadomości z historii Polski, krzewiąc patriotyzm w takich popularnych powieściach jak Historia Żółtej ciżemki i Paziowie króla Zygmunta. Była ciotką poety Lucjana Rydla i posłużyła Wyspiańskiemu za pierwowzór postaci Radczyni w Weselu.Jarosław Kopaczewski


Jarosław KopaczewskiJarosław Kopaczewski (ur. 1956) – aktor filmowy i teatralny, kompozytor, autor tekstów i pieśniarz.  Występował na scenach Warszawy (Ateneum) , Katowic (Teatr Śląski) i Kalisza (Teatr im. Bogusławskiego). Popularność przyniosły mu role w filmach (Pejzaż horyzontalny w reż. Kidawy i Wielki bieg Domaradzkiego) i serialach TV (Samo życie, Pierwsza miłość, Na wspólnej).Andrzej Niemirski


Andrzej NiemirskiAndrzej Niemirski (ur.1962) – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny; także montażysta. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie z siedzibą we Wrocławiu. Aktor Teatru Nowego w Warszawie. Występował m.in. w filmach Żegnaj, Rockefeller i Żurek oraz w serialach W labiryncie, Miodowe lata, Na dobre i na złe.

Piotr Kazimierczak


Artur BarciśPiotr Kazimierczak – śpiewak operowy, aktor filmowy, telewizyjny i dubbingowy; także fotoreporter. Odebrał wykształcenie muzyczne i ekonomiczne. Śpiewak Warszawskiej Opery Kameralnej. Ma w dorobku role epizodyczne w filmach fabularnych (m. in. Show, Pan Tadeusz), oraz serialach (m. in. Sekcja 997, Klan, Plebania) i spektaklach teatru Kontrapunkt (Transakcja z Amnezją Anatola Ulmana). Użyczał głosu w postsynchronach do filmów, a także w przedstawieniach teatru lalek.


ISBN: 978-83-63867-11-9
Wydawnictwo: Festina Lente 2012

Informujemy, że używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celu jak najlepszego dopasowania zawartości strony do potrzeb Użytkowników. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej Polityce Prywatności.
[OK, rozumiem]