iczytam - Portal najmłodszych czytelników
Zaloguj się | Zarejestruj się

Historie z dobrym zakończeniem

Bolesław Prus - Katarynka
czyta: Jarosław Kopaczewski

Edmund de Amicis - Mały pisarczyk z Florencji
czyta: Jarosław Kopaczewski

Angela Stachowa - Pan Chybcik
czyta: Grzegorz Milczarczyk

Henryk Sienkiewicz - Dwie łąki
czyta: Jarosław Kopaczewski


czas nagrania: 01:26:33
format dźwięku: mp3

Cena: 15.00 PLN
Bolesław Prus: Katarynka
Po raz pierwszy Katarynka została opublikowana w roku 1880 w gazecie „Kurier Warszawski”; w wydaniu książkowym – w roku 1907, w jednym tomie z nowelą Na wakacjach (Wydawnictwo Gebethner i Wolff, Warszawa).

Edmondo de Amicis: Mały pisarczyk z Florencji
Opowiadanie Mały pisarczyk z Florencji (Il piccolo scrivano fiorentino) stanowi autonomiczny fragment powieści Serce (Cuore; 1886). Pierwsze wydanie polskie ukazało się już w roku 1887. Korzystamy z przekładu Marii Konopnickiej (1906).

Angela Stachowa: Pan Chybcik
Serbołużycki oryginał książki Angeli Stachowej (Pan Hibšik) i polski przekład ukazały się w roku 1987 w budziszyńskim wydawnictwie Domowina.

Henryk Sienkiewicz: Dwie łąki
Baśń po raz pierwszy opublikowana w czasopiśmie „Biesiada Literacka", 1904 nr 8.

Henryk Sienkiewicz


Henryk SienkiewiczHenryk Sienkiewicz (1846-1916) – pisarz, publicysta, podróżnik, pierwszy polski laureat literackiej Nagrody Nobla (1905). Czasem używał pseudonimu „Litwos”. Autor powieści historycznych (Quo vadis, Krzyżacy, Trylogia) i współczesnych (Rodzina Połanieckich), powieści dla dzieci (W pustyni i w puszczy), nowel (Janko muzykant), reportaży (Listy z podróży do Ameryki).


Bolesław Prus


Bolesław Prus(właściwie Aleksander Głowacki herbu Prus; 1847-1912) – polski powieściopisarz, nowelista, felietonista, publicystyczny kronikarz Warszawy; działacz społeczny; jeden z najwybitniejszych przedstawicieli nurtu realizmu krytycznego w epoce pozytywizmu w literaturze polskiej. Studiował na Wydziale Matematyczno-Fizycznym warszawskiej Szkoły Głównej. Represjonowany przez władze carskie za udział w powstaniu styczniowym. Autor m.in. słynnych powieści Lalka, Faraon, Emacypantki oraz nowel Katarynka, Antek, Anielka.

Angela Stachowa


Angela Stachowa (ur. 1948) – pisarka niemiecka tworząca w językach: serbołużyckim i niemieckim; działaczka społeczna, posłanka do Bundestagu. Córka znanego serbołużyckiego pisarza Jurija Měrcinka. Absolwentka Politechniki w Dreźnie (kierunek elektrotechnika). Autorka książek dla dzieci, m.in. Jank ze žołtym kłobukom i Annalinde und das Feuermännchen.Jarosław Kopaczewski


Jarosław KopaczewskiJarosław Kopaczewski (ur. 1956) – aktor filmowy i teatralny, kompozytor, autor tekstów i pieśniarz.  Występował na scenach Warszawy (Ateneum) , Katowic (Teatr Śląski) i Kalisza (Teatr im. Bogusławskiego). Popularność przyniosły mu role w filmach (Pejzaż horyzontalny w reż. Kidawy i Wielki bieg Domaradzkiego) i serialach TV (Samo życie, Pierwsza miłość, Na wspólnej).Grzegorz Milczarczyk


Grzegorz Milczarczyk

Grzegorz Milczarczyk (ur. 1967) – polski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, reżyser, wokalista, pedagog. Absolwent Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich i Wydziału Pedagogiki Resocjalizacyjnej w Akademii Pedagogiki Specjalnej. Występuje w filmach fabularnych (Generał), serialach TV (Na Wspólnej), musicalach (Bajlandia) i spektaklach dramatycznych (Kopenhaga). Wykładowca dramy w swojej Alma Mater.ISBN: 978-83-7904-181-7
Wydawnictwo: Festina Lente 2012

Informujemy, że używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celu jak najlepszego dopasowania zawartości strony do potrzeb Użytkowników. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej Polityce Prywatności.
[OK, rozumiem]