iczytam - Portal najmłodszych czytelników
Zaloguj się | Zarejestruj się

Tajemnice zamków i pałaców

Frances Carpenter - O szachu, który utkał kobierzec
czyta: Piotr Kazimierczak

Aleksander Puszkin - Bajka o Carze Sałtanie
czyta: Jarosław Kopaczewski

Adam Mickiewicz - Rękawiczka
czyta: Przemysław Sadowski


czas nagrania: 01:08:14
format dźwięku: mp3

Cena: 15.00 PLN
Frances Carpenter: O szachu, który utkał kobierzec
Baśń  O szachu, który utkał kobierzec (The shah weaves a rug) przedstawiamy w tłumaczeniu Ewy Kołaczkowskiej.

Aleksander Puszkin: Bajka o carze Sałtanie
Pełny tytuł utworu brzmi: Bajka o carze Sałtanie, o jego synu, sławnym i potężnym bohaterze, księciu Gwidonie Sałtanowiczu i o pięknej księżniczce Łabędzicy. Wydaną w 1831 roku baśń Puszkina przedstawiamy w najbardziej znanym polskim przekładzie - Juliana Tuwima.

Adam Mickiewicz: Rękawiczka
Rękawiczka Mickiewicza z podtytułem Powiastka (z Szyllera) ukazała się w tomie Poezye, wydanym w Wilnie w roku 1822. Jest to trawestacja ballady Friedricha Schillera Der Handschuh (1897)

Adam Mickiewicz


Adam MickiewiczAdam Mickiewicz (1798-1855) – czołowa postać literatury polskiego romantyzmu, działacz patriotyczny, publicysta, wykładowca Collège de France. Powszechnie uważany jest za najwybitniejszego polskiego pisarza. Autor wierszy lirycznych (Sonety krymskie), bajek (Lis i kozioł) ballad (Świtezianka), powieści poetyckich (Konrad Wallenrod), dramatu Dziady, epopei narodowej Pan Tadeusz. Tłumacz (Giaur Byrona), redaktor („Trybuna Ludów”).





Aleksander Puszkin


Aleksander Puszkin (1799-1837) – rosyjski poeta, prozaik, dramaturg, publicysta, najwybitniejszy przedstawiciel literatury romantyzmu w Rosji. Przyjaciel dekabrystów, prześmiewca cara; czasowo skazany na zesłanie, a potem objęty dozorem policyjnym. Bliski znajomy i tłumacz Mickiewicza, opowiedział się jednak przeciwko powstaniu listopadowemu w Polsce. Autor poematów (Eugeniusz Oniegin), dramatów (Mozart i Salieri), opowiadań (Dama Pikowa), bajek dla dzieci (Bajka o popie i jego parobku Jełopie). Zginął w pojedynku, sprowokowanym intrygą dworską.










Frances Carpenter


Frances Carpenter (1890-1937) – amerykańska pisarka, autorka jako córka dziennikarza i podróżnika oraz żona dyplomaty poznała kulturę różnych krajów świata, a jej twórczość stanowią przede wszystkim trawestacje tych baśni (Tales od Chinese Grandmother, Tales of Korean Grandmother).



Jarosław Kopaczewski


Jarosław KopaczewskiJarosław Kopaczewski (ur. 1956) – aktor filmowy i teatralny, kompozytor, autor tekstów i pieśniarz.  Występował na scenach Warszawy (Ateneum) , Katowic (Teatr Śląski) i Kalisza (Teatr im. Bogusławskiego). Popularność przyniosły mu role w filmach (Pejzaż horyzontalny w reż. Kidawy i Wielki bieg Domaradzkiego) i serialach TV (Samo życie, Pierwsza miłość, Na wspólnej).



Przemysław Sadowski


Przemysław SadowskiPrzemysław Sadowski – polski aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy. Absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (1999); odebrał też wykształcenie muzyczne (gra na fortepianie i gitarze). Występował w Teatrze im. Jaracza w Łodzi. Teatrze Polskim w Szczecinie i na scenach warszawskich (Scena Prezentacje, Teatr Nowy Praga, Tetar Na Woli). Popularność przyniosły mu role w serialach TV (Klan, Samo życie, Londyńczycy, Czas honoru).









 


Piotr Kazimierczak


Artur BarciśPiotr Kazimierczak – śpiewak operowy, aktor filmowy, telewizyjny i dubbingowy; także fotoreporter. Odebrał wykształcenie muzyczne i ekonomiczne. Śpiewak Warszawskiej Opery Kameralnej. Ma w dorobku role epizodyczne w filmach fabularnych (m. in. Show, Pan Tadeusz), oraz serialach (m. in. Sekcja 997, Klan, Plebania) i spektaklach teatru Kontrapunkt (Transakcja z Amnezją Anatola Ulmana). Użyczał głosu w postsynchronach do filmów, a także w przedstawieniach teatru lalek.










ISBN: 978-83-63867-03-4
Wydawnictwo: Festina Lente 2012

Informujemy, że używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celu jak najlepszego dopasowania zawartości strony do potrzeb Użytkowników. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej Polityce Prywatności.
[OK, rozumiem]