iczytam - Portal najmłodszych czytelników
Zaloguj się | Zarejestruj się

Każdy chce mieć przyjaciela

Oscar Wilde - Szczęśliwy książę
czyta: Przemysław Sadowski

Oscar Wilde - Prawdziwy przyjaciel
czyta: Przemysław Sadowski

Oscar Wilde - The Happy Prince
czyta: Richard Berkeley

Oscar Wilde - The Devoted Friend
czyta: Richard Berkeley

Hans Christian Andersen - Brzydkie kaczątko
czyta: Monika Kwiatkowska

Jacob i Wilhelm Grimm - Król żab
czyta: Monika Kwiatkowska


czas nagrania: 02:21:34
format dźwięku: mp3

Cena: 15.00 PLN
Baśnie Oscara Wilde’a przedstawiamy w polskiej i angielskiej wersji językowej

Oskar Wilde: Prawddziwy przyjaciel

Baśń Prawdziwy przyjaciel (The Devoted Friend) ukazała się w tomie The Happy Prince and Other Tales w roku 1888.

Hans Christian Andersen: Brzydkie kaczątko
Baśń Brzydkie kaczątko (Den grimme aelling) napisał Andersen w 1843. Zamieszczamy najbardziej znany polski przekład, pióra Jarosława Iwaszkiewicza (opublikowany w trzytomowym wydaniu Baśni Andersena, PIW, 1956).

Jacob i Wilhelm Grimm: Król żab
Baśń Król żab (Der Froschkönig) ukazała się w pierwszym zbiorze baśni braci Grimm (1812). Przedstawiamy ją w tłumaczeniu Bolesława Londyńskiego.

Hans Christian Andersen


Hans Christian Andersen (1805-1875) – duński poeta, prozaik, dramaturg, eseista i diarysta; jeden z najsłynniejszych baśniopisarzy. Ponadczasową sławę przyniosła mu twórczość dla dzieci, którą początkowo traktował marginalnie. Wydał kilka serii baśni; mawiał o nich, że są jak pudełka, w których dzieci widzą tylko opakowanie, a dorośli – zawartość ukrytą wewnątrz. Najbardziej znane jego baśnie to m.in. Dziewczynka z zapałkami, Królowa śniegu, Dzikie łabędzie, Brzydkie kaczątko.

Jacob i Wilhelm Grimm


Bracia Grimm – Wilhelm Karl (1786-1859) i Jacob Ludwig Karl (1785-1863) – niemieccy pisarze i uczeni; rodzeni bracia. Byli członkami Akademii Nauk w Berlinie. W 1862 zapoczątkowali  wydawanie wielotomowego Słownika Niemieckiego. Owocem ich badań nad podaniami ludowymi był zbiór Baśni Braci Grimm (1812-15). Zawiera on baśniowe opowieści w wersji możliwie najwcześniejszej, niezłagodzonej przez kolejne trawestacje (jak np. Perraulta); Grimmowie nie unikają opisywania  okrutnych postaci i drastycznych scen.  Pierwsze polskie wydanie Baśni Braci Grimm ukazało się w 1895 (Baśnie dla dzieci i młodzieży).

Hans Christian Andersen


Hans Christian Andersen (1805-1875) – duński poeta, prozaik, dramaturg, eseista i diarysta; jeden z najsłynniejszych baśniopisarzy. Ponadczasową sławę przyniosła mu twórczość dla dzieci, którą początkowo traktował marginalnie. Wydał kilka serii baśni; mawiał o nich, że są jak pudełka,  w których dzieci widzą tylko opakowanie, a dorośli – zawartość ukrytą wewnątrz. Najbardziej znane jego baśnie to m.in. Dziewczynka z zapałkami,  Królowa śniegu, Dzikie łabędzie, Brzydkie kaczątko.

Oscar Wilde


Oscar Wilde (1854-1900) -  irlandzki dramaturg, poeta, prozaik, publicysta. Przedstawiciel estetyzmu w literaturze angielskiej. Nazywany „Lord Paradoks”, słynął z błyskotliwych powiedzeń, wyrafinowanego poczucia humoru i skandali obyczajowych. Autor m.in. słynnej powieści Portret Doriana Greya, komedii Mąż idealny i Wachlarz Lady Windermere, dramatu Salome, opowiadań kryminalnych i baśni nie tylko dla dzieci.


Przemysław Sadowski


Przemysław SadowskiPrzemysław Sadowski – polski aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy. Absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (1999); odebrał też wykształcenie muzyczne (gra na fortepianie i gitarze). Występował w Teatrze im. Jaracza w Łodzi. Teatrze Polskim w Szczecinie i na scenach warszawskich (Scena Prezentacje, Teatr Nowy Praga, Tetar Na Woli). Popularność przyniosły mu role w serialach TV (Klan, Samo życie, Londyńczycy, Czas honoru).

 


Richard Berkeley


Richard Berkeley - angielski muzyk, śpiewak, aktor, pedagog, trener Absolwent London University Goldsmiths College oraz Guildhall School of Music and Drama. Współtworzył znane europejskie orkiestry wykonujące muzykę baroku (Europa Galante; Concerto Italiano). Występował na scenie i w filmie. Wykładał w uczelniach Londynu (The Mountview Conservatoire for the Performing Arts; The London Academy of Music and Dramatic Art) i Warszawy (Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza; Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina).Ma polskie korzenie. Od kilkunastu lat mieszka w Warszawie.

ISBN: 978-83-63867-94-2
Wydawnictwo: Festina Lente 2012

Informujemy, że używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celu jak najlepszego dopasowania zawartości strony do potrzeb Użytkowników. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej Polityce Prywatności.
[OK, rozumiem]