iczytam - Portal najmłodszych czytelników
Zaloguj się | Zarejestruj się

Wędrówki dalekie i bliskie

Maria Konopnicka - Na jagody
czyta: Beata Ścibakówna

Magdalena Mroczek - O Jasiu, co dwa razy świat okrążył
czyta: Monika Kwiatkowska Jarosław Kopaczewski Krzysztof Ogłoza

Anna Świrszczyńska - O wesołej Ludwiczce
czyta: Joanna Pach

Danuta Parlak - Zwariowana Kałuża
czyta: Jarosław Kopaczewski

Rudyard Kipling - Słoniątko
czyta: Jarosław Kopaczewski


czas nagrania: 01:59:19
format dźwięku: mp3

Cena: 15.00 PLN
Maria Konopnicka:  Na jagody
Maria Konopnicka zainspirowana została rysunkami szwedzkiej pisarki Elsy Beskow, która zilustrowała własną baśń Przygody Puttego w jagodowym lesie. Na zamówienie wydawnictwa Gebethner i Wolff Konopnicka napisała historyjkę pasującą do gotowych ilustracji. Pierwsze wydanie Na jagody! Książeczki leśnej ukazało się w 1903.

Magdalena Mroczek: O Jasiu, co dwa razy świat okrążył
„O Jasiu, co dwa razy świat okrążył” to jedna z książek wybranych do wydania spośród ponad stu pozycji nadesłanych na konkurs literacki wydawnictwa Cartalia Press w roku 2007.

Anna Świrszczyńska: O wesołej Ludwiczce

Książeczka O wesołej Ludwiczce ukazała się w roku 1967 nakładem Wydawnictwa „Nasza Księgarnia”.

Rudyard Kipling: Słoniątko
Słoniątko (The Elephant’s Child) po raz pierwszy ukazało się w tomie opowiadań Kiplinga Just so stories w 1902 roku (Londyn; autor pisał te utwory dla swoich dzieci. Pierwsze polskie wydanie - w 1908 (razem z opowiadaniem Kot, który chodził własnymi drogami), następnie w tomie Takie sobie bajeczki (1919), w tłumaczeniu Marii Kreczowskiej [Feldmanowej] . Na portalu zamieszczamy nowy przekład, sporządzony dla iCzytam przez Hannę Milewską.

Danuta Parlak


Danuta ParlakDanuta Parlak – z wykształcenia psycholog, studiowała również teatrologię. Pisuje słuchowiska radiowe i książki dla dzieci. Opublikowała m.in. Tajemnicze notesy Tywonki, Zwariowana kałuża (wyróżnienie w Konkursie Literackim Cartalia Press i Centrum Zdrowia Dziecka „Bajki Dzieci Europy”), Kapelusz Pani Wrony, Pan Mruczek i mysia rodzina.









Maria Konopnicka


Maria KonopnickaMaria Konopnicka (1842-1910) – polska poetka, nowelistka, powieściopisarka, publicystka epoki pozytywizmu. Czasem używała pseudonimu „Jan Sawa”. Świetnie znając psychikę dzieci, stworzyła utwory popularne w kolejnych pokoleniach młodych czytelników (O krasnoludkach i sierotce Marysi, Na jagody, Nasza szkapa). Do słów jej wiersza Feliks Nowowiejski skomponował znaną pieśń patriotyczną Rota.




Rudyard Kipling


Rudyard Kipling (1865-1936) – angielski poeta, prozaik i publicysta. Laureat literackiej Nagrody Nobla (1907), przyznanej „największemu geniuszowi narracji, jakiego dał nam ten kraj w naszych czasach”. W swoich utworach Kipling nawiązywał do dzieciństwa spędzonego w Indiach i do późniejszych przeżyć z podróży po Azji, Afryce, Australii i Ameryce Północnej. Niesłabnącą popularnością cieszy się jego twórczość dla dzieci – m.in. powieści Księga dżungli i Stalky i spółka oraz zbiór opowiadań Takie sobie bajeczki.







Magdalena Mroczek


Magdalena Mroczek – autorka wierszy i opowiadań; studentka medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Uczestniczka studenckiego ruchu naukowego (szczególnie interesuje się onkologią), wolontariuszka polskich i międzynarodowych akcji prozdrowotnych („Szpital Pluszowego Misia”, Indian Cancer Society w New Delhi. Jej drugą pasją jest literatura. Jeszcze w liceum debiutowała tomem wierszy.








Anna Świrszczyńska


Anna Świrszczyńska (1909-84) – polska pisarka, autorka wierszy, opowiadań, powieści, dramatów, słuchowisk, scenariuszy filmowych; redaktorka prasy dziecięcej; redaktor literacki teatru. Przez Czesława Miłosza uważana za jedną z najwybitniejszych polskich poetek. Tworzyła dla dorosłych (tomy wierszy Jestem baba i Budowałam barykadę) i dla dzieci (wierszowane opowiastki O szewcu warszawskim, O przygodach i igraszkach wesołego Patałaszka).


Jarosław Kopaczewski


Jarosław KopaczewskiJarosław Kopaczewski (ur. 1956) – aktor filmowy i teatralny, kompozytor, autor tekstów i pieśniarz.  Występował na scenach Warszawy (Ateneum) , Katowic (Teatr Śląski) i Kalisza (Teatr im. Bogusławskiego). Popularność przyniosły mu role w filmach (Pejzaż horyzontalny w reż. Kidawy i Wielki bieg Domaradzkiego) i serialach TV (Samo życie, Pierwsza miłość, Na wspólnej).



Beata Ścibakówna


Beata ŚcibakównaBeata Ścibakówna (ur. 1968) – aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa. Występowała w stołecznym Teatrze Powszechnym, a od 1997 –związana z Teatrem Narodowym. Popularność przyniosły jej role w Teatrze Telewizji (Śluby panieńskie Fredry, Adwokat i róże Szaniawskiego), oraz w serialach TV (Radio Romans, Złotopolscy, Miasteczko, Samo życie).




Joanna Pach


Joanna Pach-Żbikowska (ur. 1980) - polska aktorka filmowa, teatralna, radiowa i dubbingowa. Występuje w serialach TV (Na dobre i na złe, Pensjonat pod Różą). Występuje też gościnnie w stołecznych teatrach (Teatrze Ochoty, Teatr 6 Piętro) i w powieści radiowej Matysiakowie. Ma na koncie kilkadziesiąt ról dubbingowych.





ISBN: 978-83-7904-189-3
Wydawnictwo: Festina Lente 2012

Informujemy, że używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celu jak najlepszego dopasowania zawartości strony do potrzeb Użytkowników. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej Polityce Prywatności.
[OK, rozumiem]